BODAVÁ BOLESŤ

BODAVÁ BOLESŤ

V jednom z predchádzajúcich článkov sme si načrtli formy bolesti. Bodavá bolesť je jednou z nich. Môže sa objavovať na mnohých miestach po tele. Jedinou jej výhodou je, že vďaka svojej bodavosti je priamo určiteľné miesto bolesti a tak máme uľahčenú prácu s odhalením príčiny či dôsledku. Poďme sa pozrieť na najčastejšie miesta výskytu bodavej bolesti.

Bodavá bolesť hlavy

Bodavá bolesť hlavy je najzávažnejšia zo všetkých foriem bolesti hlavy, ale našťastie sa vyskytuje naozaj len veľmi zriedka. Objavuje sa v zhlukoch v určitej dobe roku: častejšie na jar a na jeseň. Neznesiteľná bolesť sa prejaví napríklad na jednej strane prednej časti hlavy alebo len v jednej očnej jamke, odkiaľ sa šíri do hornej čeľusti. Trvá štvrť hodiny až hodinu a pol a to i niekoľkokrát za deň a potom naraz zmizne na celé mesiace. Táto bolesť býva sprevádzaná alergickými symptómami, ako sú začervenané oči, zúžené zreničky, slziace oči a usmrkaný nos. Pozitívne ale je, že sa jej relatívne často možno natrvalo zbaviť. V zhruba 50 percentách všetkých prípadov je iniciačnou látkou alkohol, spúšťa ju tiež nikotín, oslňujúce svetlo a vysoká nadmorská výška. Tomu všetkému sa možno vyhnúť. Pokiaľ to nepomôže, lekár vám predpíše lieky používané u pacientov s migrénou.

Bodavá bolesť chrbta

Bodavá bolesť chrbtaBolesť chrbta môže byť spôsobená mnohými rôznymi príčinami. Asi najčastejšou z nich je nesprávne držanie tela. Príčinou sú ploché nohy, nezdravá obuv, nesprávne zaťažovanie bedrových kĺbov, zoslabené svaly v celej oblasti chrbta, sedavé zamestnanie alebo naopak dlhé státie, nosenie ťažkých bremien, nefyziologické zakrivenie chrbtice, ako skolióza a mnohé ďalšie. To všetko spôsobuje nesprávne zaťažovanie chrbtice a tým i bolesti chrbta.

Bolesti chrbta môže spôsobovať tiež stres. Bodavá bolesť sa najčastejšie objavuje v okolí chrbtice, popr. v lumbálnej, teda krížovej oblasti.

Bodavá bolesť brucha

Bodavá bolesť bruchaBolesť brucha a sa nesmie podceňovať. Môže nastať po ťažkom jedle, ale tiež môže signalizovať nejaké závažné ochorenie dutiny brušnej. Tiež sa môže vyskytnúť v tehotenstve a býva samozrejme súčasťou pôrodu. Bolesť brucha sa najčastejšie vyskytuje pri zápale slepého čreva, kedy sa bolesť presúva do pravého podbruška. Býva zvýšená teplota, niekedy i triaška a človek musí podstúpiť operačný zákrok, kedy je slepé črevo odstránené. Ďalej sa bolesti vyskytujú pri ochorení žlčových ciest, močového mechúra, pri gynekologickom ochorení, pri zápale pankreasu. Veľmi dôležitý je príjem tekutín a začať včas liečbu.

Bodavá bolesť v kĺboch

Bodavá bolesť v oblasti veľkých kĺbov je ďalším nepríjemným miestom s týmto typom problémov. Objavuje sa spravidla pri preťažení kĺbov a ich štruktúr, príp. pri natrhnutí či pretrhnutí väzov obklopujúci kĺb. S týmto poranením nie je dobré si zahrávať a tak je dôležitá včasná návšteva lekára.

Určite existuje veľa miest s výskytom bodavej bolesti. Načrtli sme si však tie najčastejšie. A ako proti bolesti bojovať? Čítajte ďalej...

Ako možno bojovať proti bolesti ?

Na zmiernenie bolesti možno využiť ako farmakologické prostriedky, teda lieky proti bolesti, tak i najrôznejšie nefarmakologické prístupy. V mnohých prípadoch je príčinou bolesti nadmerné svalové napätie. Stres vyvolávaný chronickou bolesťou vedie často k prepätiu svalstva, ale narušuje tiež prekrvovanie, čím dráždi nervy vodiace bolesť. Stála bolesť potom vedie k ďalšiemu napätiu a novej bolesti - vzniká klasický bludný kruh. Existuje však celá rada uvoľňovacích techník, ktoré nám pomáhajú. Patrí sem meditácia a joga, hypnóza, autogénny tréning, ale i napr. tanec, hudba, maľovanie a pod.

Tieto zdanlivo mierne postupy zaujímajú v liečbe bolesti stále vyššie miesto. Ďalšou tradičnou a veľmi úspešnou metódou je akupunktúra. Ak je vykonávaná odborne, napomáha mnohokrát k výraznému zlepšeniu pri bolestiach hlavy, migréne, bolestiach zubov, chrbtice atď. Tiež napr. aplikácia chladu a tepla, polohovanie, masáže sú známi pomocníci v liečbe bolesti. Nemenej dôležitou, často nevyhnutnou možnosťou sú potom lieky proti bolesti - analgetiká. Bodavá bolesť! Nepríjemná vec pre každého jedinca, sme presvedčení, že po prečítaní tohto článku sme vám aspoň trochu napovedali, ako ju riešiť. Vždy sa však o konkrétnu radu poraďte so svojim lekárom.