BOLESŤ CHODIDIEL

BOLESŤ CHODIDIEL

Niekto si môže povedať, že nenápadné problémy ako je bolesť chodidiel sú záležitosťou krátkodobou a nejedná sa o nič vážnejšieho. Skutočnosť je však iná! I zdanlivo obyčajná bolesť chodidiel môže byť signálom pre dlhodobejšie problémy.

Z posledného prieskumu vyplynulo, že viac ako 50 % opýtaných uviedlo, že ich bolesť chodidiel je natoľko silná, že ich obmedzuje pri bežných činnostiach.

Je bolesť chodidiel záležitosťou starších generácií?

U veľa ľudí pretrváva názor, že bolesť chodidiel je súčasťou starnutia, toto tvrdenie nie je úplne pravdivé. Bolesť chodidiel nepostihuje iba staršiu generáciu. Bolesť chodidiel sa môže rozvinúť i v 20 alebo 30 rokoch. S postupom času každé telo chradne a je potrebná určitá starostlivosť. Niektoré procesy v našom tele môžeme spomaliť a rozvíjajúca sa bolesť chodidiel je jedným z týchto procesov.

U detí by malo byť pravidlom, že pri preventívnej prehliadke u pediatra lekár prehliadne dieťaťu chodidlá, či nemá ploché nohy, plesne alebo iné možné ochorenia chodidiel. Zo svojej vlastnej skúsenosti viem, že u veľa pediatrov sa tak nekoná a až v dospelosti sa o chorobách dozvedáte (v lepšom prípade u svojho praktického lekára, v horšom až u ortopéda, kam prichádzate, až keď sa prejavia problémy a bolesť chodidiel!).
Je dobre známe, že ženy sa viac starajú o svoje chodidlá ako muži, preto možno usúdiť, že bolesť chodidiel prevažne postihuje práve mužov.

Starnutie chodidiel

Vrstvička tuku na päte sa s pribúdajúcimi rokmi postupne opotrebováva a dôsledky všetkých štrukturálnych problémov, napr. nerovnako dlhých nôh, s vekom rastú. Problémy s chodidlami sa navyše len ojedinele zlepšia samy od seba.

Bolesť chodidiel a jej možné príčiny

· Genetická predispozícia
· Cukrovka
· Obezita
· Zlý krvný obeh (často v spojitosti s cukrovkou)
· Iné ochorenia
· Podpätky

Chodidlá môžu poukazovať na možnosť rozvíjajúcej sa cukrovky alebo aterosklerózy.

Cukrovka

Chodidlá sú prvou časťou tela, kde sa prejavia problémy spôsobené cukrovkou alebo zlým krvným obehom, pretože sú najďalej od srdca. Cukrovka obmedzuje vylučovanie potu, ktoré spôsobuje dehydratáciu pokožky, hlavne na nohách a chodidlách. Diabetes môže navyše poškodiť nervy, čo vedie ku strate citu. V takomto prípade človek necíti poranenie, takže i obyčajné porezanie môže viesť k vážnym problémom ako je zápal. U diabetikov je všeobecne známe, že sa rany horšie hoja a v najhorším prípade môže dôjsť až k amputácii postihnutej časti. Preto je každodenná starostlivosť o pokožku veľmi dôležitá (táto starostlivosť platí hlavne pre ruky a nohy). Diabetici by na kontrolu svojich nôh mali dávať zvýšený dôraz a vyhnúť sa topánkam, ktoré tlačia a spôsobujú odreniny. V zdravotníckych potrebách sú topánky špeciálne pre diabetikov.

Obezita

Obezita významne zvyšuje namáhanie všetkých podporných štruktúr chodidla. Môže viesť k rade ochorení: boľavá päta alebo v horšom prípade ku kladivkovým prstom. Riziko je o to väčšie, ak trpíte cukrovkou.

Zlý krvný obeh

Zúženie priesvitnosti ciev a to hlavne ciev v dolných končatinách vedie ku zhoršenému zásobeniu chodidiel krvou, tým sa môžu objaviť opuchy, bolesť chodidiel a nôh.

Fajčenie ku zlepšeniu daného problému rovnako neprispieva.

Podpätky

S vysokými podpätkami sa tlak sústredí na pätu a prednú časť nohy. Podpätky spôsobujú degeneráciu chodidla, kladivkové prsty, poškodenie kĺbov a žíl v nohách. Opäť sa môžu objaviť opuchy, bolesť chodidiel a nôh alebo vzniknúť kŕčové žily. Snažte sa preto nenosiť podpätky vyššie ako 2 až 4 cm.

Choroby postihujúce chodidlá

· Plochá noha alebo naopak vysoká klenba
· Pálenie a mravenčenie chodidiel
· Bolestivá päta
· Kurie oko
· Pleseň
· Pľuzgiere
· Ostroha pätovej kosti
· Zápaly a pretrhnutia šliach (hlavne Achillovej šľachy)

Starostlivosť o chodidlá

Nohy nás nosia celý život a sú navyše vystavené pozorným očiam nášho okolia. Pozornosť by ste mali venovať odstráneniu zrohovatenej pokožky a predchádzaniu jej zhrubnutiu pomocou jemného pilníku na nohy. Odstránenie zrohovatenej pokožky zjednoduší i použitie peelingu, ktorý obsahuje prírodnú pemzu. Po odstránení starej pokožky je potrebné chodidlá hydratovať krémom. Starostlivosť vám zaberie 20 - 30 minút. Aby ste predišli zápachu a únave chodidiel, venujte nohám niekoľko minút každý deň.

Odporúčame používať ortopedickú obuv alebo aspoň ortopedické vložky do obuvi na zvýšenie komfortu pri chôdzi.

Odporúčame