TEHOTENSTVO

Tehotenstvo - gravidita

Tehotenstvo je stav, ktorým označujeme obdobie ženy, keď došlo ku splynutiu vajíčka a spermie (ženskej a mužskej pohlavnej bunky). Či už je to chcené alebo nechcené tehotenstvo, bol daný základ pre nový život.

Tehotenstvo a jeho prejavy

Tehotenstvo sa začína prejavovať tzv. tehotenskými symptómami (signálmi). U niektorých žien sa skoré signály tehotenstva objavia už týždeň po počatí. U ostatných žien sa tehotenské príznaky rozvinú za niekoľko týždňov a niektoré ženy nimi netrpia vôbec. Tehotenské prejavy obvykle zmiznú po 12. týždni tehotenstva (doba, keď telo budúcej mamičky je už lepšie prispôsobené novému stavu).

Prejavy tehotenstva:

- intuícia predpokladaného tehotenstva (spôsobené hormónmi)
- špinenie po 6 - 12 dňoch po oplodnení (špinenie môže byť i iným signálom ako tehotenstvo, napr. infekcia, poranenie, začiatok užívania antikoncepcie atď.)
- vymiznutie alebo zmeny menštruácie
- ranné nevoľnosti, mdloby, únava, ospalosť, citlivosť na vône a pachy, zmena nálad (dané zvýšenou hladinou ženského pohlavného hormónu progesterónu)
- nafúknuté a napäté prsia
- bolesť v chrbte, časté močenie

Všetky uvedené prejavy tehotenstva však môžu mať iné príčiny ako tehotenstvo. Najjednoduchší spôsob potvrdenia vašej domnienky je cesta do lekárne pre tehotenský test.

Dĺžka tehotenstva

Tehotenstvo začína splynutím vajíčka a spermie. Tehotenstvo je ukončené pôrodom. Tehotenstvo sa počíta v týždňoch od prvého dňa poslednej menštruácie.
Tehotenstvo trvá 40 týždňov, čiže 9 kalendárnych teda 10 lunárnych mesiacov. Najpresnejšie je uvádzanie dĺžky tehotenstva v týždňoch.

Priebeh tehotenstva

Tehotenstvo rozdeľujeme na 3 trimestre (1 trimester = 3 kalendárne mesiace), v ktorých dochádza k postupným zmenám ženského tela s jediným cieľom: zaistiť optimálne podmienky pre vývoj a narodenie dieťaťa (dýchate “za dvoch”, jete “za dvoch”).

1. trimester tehotenstva

Prvý trimester je obdobie veľkých zmien. Telo budúcej matky sa prispôsobuje na nový stav - tehotenstvo. Zmeny sa týkajú ako fyzickej stránky ženy tak i psychickej. Obdobie, keď nevyzeráte a možno sa i necítite ako nastávajúca matka. V tomto období nezaznamenáte zväčšenie obvodu pásu.

Zmeny tela:

- zväčšenie maternice (často sa prejavujúce ako bolesť v podbrušku)
- zväčšenie a napnutie pŕs, mohutnenie mliečnej žľazy
- zrýchlenie metabolizmu (obdobie “žravosti”)
- zvýšenie tepovej a dychovej frekvencie

Zmeny psychické:

- náladovosť
- zvýšená citlivosť
- zmena libida (zvýšenie alebo i zníženie)

2. trimester tehotenstva

Tehotenské signály postupne vymiznú alebo už zmizli. Toto obdobie je charakteristické rastom vašej hmotnosti. Začnete cítiť pohyby dieťaťa. Pravdepodobne dôjde k spomaleniu metabolických pochodov. Časté sú bolesti chrbta. V tomto období už môžete počúvať srdečné ozvy vášho dieťaťa. Teraz môžete počúvať pohyby a tlkot srdiečka i z pohodlia domova vďaka prístroju AngelSounds.

Zmeny fyzické:

- prsné bradavky a dvorce tmavnú (prsné bradavky môžu začať vylučovať kolostrum)
- priberanie na váhe

Zmeny psychické:

- zlepšenie nálady
- energie do života
- libido sa vracia do normálu alebo sa zvyšuje

3. trimester tehotenstva

V tomto období si už robíte starosti s pôrodom. Chôdza sa stáva pre vás obtiažnejšou. Pokiaľ ste pribrala viac, ako ste si predstavovala, nemusíte sa báť, po pôrode zhodíte (nemusíte zhodiť všetky kilá navyše, ale určitú časť zhodíte určite). Nie je tiež dôvod k obavám, že nepoznáte začiatok pôrodu. Pred pôrodom vám tvrdne bruško (k tomu však môže dochádzať i počas celého tehotenstva v dôsledku nedostatku horčíku). Pravidelné sťahy, odtok plodovej vody či objavenie sa krvavých hlienov sú klasické príznaky pôrodu. Pokiaľ sa deje čokoľvek, čo by ste mohla považovať za počiatok pôrodu, ale nie ste si istá, volajte do pôrodnice a poraďte sa.

Zmeny fyzické:

- ďalšie zväčšovanie pŕs a maternice
- opuchy na nohách a rukách
- kĺby a väzy sú uvoľnené (bolesť chrbta a bokov)
- priberanie na váhe

Zmeny psychické:

- únava
- dušnosť
- precitlivenosť

Odporúčame